Prague Modern

Prague Modern, odborným tiskem označený jako ”nejlepší soubor nové hudby v Čechách”, je flexibilním ansámblem, jehož členové patří ke špičce mladé české interpretační scény. Od sólových recitálů přes malé komorní ansámbly až po menší orchestrální uskupení garantuje Prague Modern nadšení a zároveň zkušenost v oblasti interpretace soudobé hudby, jaká je na české scéně unikátní.

Jako ansámbl vystoupil Prague Modern na prestižních festivalech, jakými jsou Musica v Štrasburku, Festival, Theatre d’Orleans (Francie), Contempuls Praha a Pražské premiéry (CZ), Space Festival (Slovensko) a jeho členové dále vystupovali v rámci koncertního cyklu PKF Prague Philharmonia Krása dneška / Le Bel Aujourd’hui a Přítomnost / Presence (Praha), dále na festivalech jako Pražské jaro, Ostravské dny nové hudby, Expozice nové hudby Brno, Maratón nové hudby, Třídení Praha, Forfest Kroměříž, Music Olomouc a další. V zahraničí byly členové Prague Modern hosty: Les Musiques Marseille, YOUrope Together, Essen (Německo), Dartington Summer Festival (Velká Británie), Večery nové hudby Bratislava (Slovensko), Alless im Fluss, Passau (Německo), (New) Music At Home, Bratislava / Šamorín (Slovensko) a další. V roce 2011 absolvoval souboru turné na Slovensku (8 koncertů) a v Rumunsku ( Bukurešť, Cluj – Napoca , Iasi ). V roce 2012 a 2013 byl Prague Modern jako soubor v rezidenci opakovaně pozván na Afyon Klasikal Müzik Festivali (Turecko).

Repertoár Prague Modern věnuje pozornost jak dílům světoznámých avantgardních skladatelů, tak hudbě českých skladatelů (Srnka, Adámek, Smolka, Nejtek, Štochl, Chaloupka, Kadeřábek, Bakla atd.), jejichž díla aktivně podporuje a chce současné avantgardní skladatele prezentovat také na mezinárodních pódiích. Prague Modern byl rovněž otevřen spolupráci s různými uměleckými obory a multimediálním kooperacím s takovými uznávanými umělci, jako Jan Švankmajer (film), Kateřina Vincourová (výtvarné umění), Markéta Othová (fotografie), herečka Fanny Ardant (česká premiéra Cassandre, mluvené opery Michael Jarrell ) a mnoho dalších. Prague Modern je hrdý a vděčný i za hudební spolupráci s umělci jako Christophe Desjardins, Pascal Gallois, Roland Kluttig, Fanny Ardant, Rosemary Hardy, Martha Cluver, Jacqueline Janssen, Francois Sarhan, Stephan Winkler, Jonathan Powell, Jan Talich, Jiří Bárta, Petr Jiříkovský, Irena Troupová a Eva Sušková atd. Členové ansámblu jsou pravidelně zváni na prezentaci workshopů a seminářů současné hudební tvorby (Hudební akademie v Praze, Bratislava, Olomouc atd.).

Ansámbl Prague Modern byl založen v roce 2008 na půde PKF Prague Philharmonia francouzským dirigentem Michelem Swierczewskim, který byl zároveň jeho šéfdirigentem (2009 – 2011). Od roku 2009 funguje samostatně jako občanské sdružení s jeho uměleckým vedoucím Davidem Danelem.